Cyphastrea JF BLOOD RED (14.06.2023) MM2-I-6 3cm

 • Kod: 14732
 • Producent: JadwigaMorska
 • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
 • Czas realizacji: 24h
 • 221,40 zł
 • szt.

Cyphastrea to rodzaj korali twardych należący do rodziny Merulinidae. Są to koralowce występujące w naturalnych siedliskach na rafach koralowych na całym świecie, głównie w rejonie Indo-Pacyfiku. Cyphastrea jest cenionym przez akwarystów koralem twardym ze względu na jego atrakcyjny wygląd i stosunkowo łatwą hodowlę w akwarium. Oto kilka informacji na temat tego gatunku i jego hodowli w akwarium:

Opis gatunku Cyphastrea:

 1. Wygląd: Cyphastrea ma kolonie o formie płytkich płatków lub nieregularnych, niskich wałów. Kolonie te mogą mieć różne kolory, w zależności od odmiany, od zielonego, brązowego po niebieski, czerwony lub różowy. Charakteryzują się małymi polipami, które są zwykle wydłużone i mają wypukłe dyski.

 2. Wymagania dotyczące akwarium:

  • Oświetlenie: Cyphastrea wymaga umiarkowanego do silnego oświetlenia. Korale te korzystają z symbiotycznych glonów zooxanthellae, które potrzebują dostępu do światła do fotosyntezy.

  • Przepływ wody: Zapewnienie umiarkowanego przepływu wody jest istotne, aby dostarczyć składniki odżywcze i usunąć produkty przemiany materii.

  • Parametry wody: Stabilne parametry wody są kluczowe, w tym temperatura wody (typowo 24-28°C), pH (7,8-8,4), i poziom zasolenia (35 ppt).

 3. Karmienie: Cyphastrea jest koralem azotowym, co oznacza, że pobiera większość swoich składników odżywczych z glonów zooxanthellae. Jednakże można je również karmić mikroskopijnymi cząstkami, takimi jak plankton i zooplankton lub specjalnymi preparatami dla korali twardych.

 4. Rozmnażanie i hodowla: Cyphastrea można rozmnażać w akwarium poprzez podział kolonii lub wykorzystując techniki hodowli fragmentów. Fragmenty korala można przyczepić do specjalnych podłoży akwarium lub korali-matki za pomocą specjalnych klejów lub spinających klipsów. Ważne jest utrzymanie stabilnych warunków w hodowlach, aby uniknąć stresu dla korali.

 5. Stabilność: Cyphastrea jest stosunkowo odpornym gatunkiem koralowców, ale wciąż wymaga uwagi w zakresie jakości wody, oświetlenia i przepływu wody. Monitorowanie parametrów wody oraz regularne testy wody są kluczowe dla utrzymania zdrowego ekosystemu akwariowego.

Hodowla Cyphastrea w akwarium może być satysfakcjonującym doświadczeniem, ale wymaga ona poświęcenia uwagi i dbałości o odpowiednie warunki dla tych koralowców. Zawsze warto rozważyć zdobycie wiedzy i doświadczenia przed zakupem i próbą hodowli tego gatunku. Ponadto, ważne jest, aby upewnić się, że korale zakupione do akwarium nie pochodzą z dzikich populacji, ale są pochodzenia hodowlanego, aby wspierać ochronę raf koralowych w środowisku naturalnym.Hodowla koralowców akwariowych stała się coraz bardziej popularna w świecie akwarystyki z kilku ważnych powodów. Oto kilka zalet kupowania koralowców z hodowli akwariowej:

 1. Ochrona Naturalnych Raf Koralowych:

  • Jedną z głównych zalet jest fakt, że koralowce hodowane w akwariach nie są pozyskiwane z dzikich raf koralowych. To oznacza, że nie przyczyniasz się do zniszczenia naturalnych ekosystemów morskich.

 2. Zrównoważona Akwarystyka:

  • Kupując koralowce z hodowli, wspierasz zrównoważoną akwarystykę, która jest bardziej ekologiczna niż pozyskiwanie koralowców z dzikich raf. To pomaga w ochronie różnorodności morskich ekosystemów.

 3. Lepsza Dostępność i Wybór:

  • Hodowle akwariowe często oferują szerszy wybór gatunków i odmian koralowców, co daje akwarystom możliwość stworzenia bardziej różnorodnych i interesujących ekosystemów w swoich akwariach.

 4. Zdrowsze i Mniej Narażone na Choroby Koralowce:

  • Koralowce z hodowli są zazwyczaj zdrowsze i mniej narażone na choroby niż te pozyskiwane z dzikich raf. Hodowcy akwariowi często przeprowadzają regularne testy i opiekują się swoimi koralami, zapobiegając chorobom.

 5. Odpowiednie Warunki Hodowlane:

  • Hodowle koralowców kontrolują i utrzymują stabilne warunki wodne, zapewniając optymalne oświetlenie, przepływ wody i składniki odżywcze. To sprzyja zdrowemu wzrostowi i kolorowym koralom.

 6. Wsparcie Dla Pasjonatów:

  • Hodowcy akwariowi zazwyczaj oferują wsparcie i poradnictwo, co jest szczególnie pomocne dla początkujących akwarystów. Możesz uzyskać cenne informacje na temat pielęgnacji i hodowli od doświadczonych hodowców.

 7. Bezpieczna i Legalna Alternatywa:

  • Kupując koralowce z hodowli akwariowej, unikasz potencjalnie nielegalnego handlu dzikimi koralowcami, co może prowadzić do degradacji naturalnych raf koralowych.

 8. Wspieranie Innowacji Naukowych:

  • Hodowle akwariowe często uczestniczą w badaniach nad ochroną i odnowieniem raf koralowych. Kupując od nich, wspierasz również te innowacyjne prace naukowe.

Kupowanie koralowców z hodowli akwariowej to zrównoważony i etyczny sposób posiadania pięknych korali w swoim akwarium. Jest to również sposób na zaangażowanie się w ochronę przyrody morskiej i zachowanie dzikich raf koralowych dla przyszłych pokoleń.